دوره 8، شماره 15 - ( بهار و تابستان 1400 )                   جلد 8 شماره 15 صفحات 96-86 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi S A, Abdollahzadeh G H, Sharifzadeh M S. Analyzing the Effect of Entrepreneurial Orientation Components on Agricultural Entrepreneurship Intention in Rural Areas of Marvdasht. jea. 2021; 8 (15) :86-96
URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-239-fa.html
موسوی سیده عطیه، عبداله زاده غلامحسین، شریف زاده محمد شریف. واکاوی تأثیر مؤلفه های جهت گیری کارآفرینانه بر نیت کارآفرینی کشاورزی در مناطق روستایی شهرستان مرودشت. راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی. 1400; 8 (15) :96-86

URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-239-fa.html


دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
چکیده:   (1262 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: نیت کارآفرینی به­ عنوان نقطه­ی آغازین و پیش ­شرط فعالیت­های کارآفرینانه تلقی می­ شود. استنباط می­ شود که نیات کارآفرینانه متأثر از جهت ­گیری کارآفرینانه افراد است. مقصود از جهت­ گیری کارآفرینانه میزان گرایش افراد به فرصت­های کسب و کار، پیشگامی و ریسک­ پذیری، توفیق­ طلبی و استقلال­ طلبی است. از آنجا که آگاهی از نیت کارآفرینی افراد و شناخت عوامل اثرگذار بر آن در توسعه کارآفرینی بالاخص در مناطق روستایی نقش به ­سزایی دارد، لذا پژوهش حاضر به­ منظور بررسی تأثیر مؤلفه­ های جهت ­گیری کارآفرینانه بر نیت کارآفرینی کشاورزی در مناطق روستایی انجام شده است.
مواد و روش­ ها: این پژوهش به روش پیمایش انجام شده و جامعه آماری پژوهش، 150 نفر از کارآفرینان بخش کشاورزی شهرستان مرودشت بود. ابزار جمع­ آوری داده­ ها پرسشنامه ­ای بوده که روایی صوری آن از طریق نظرسنجی از اساتید صاحب نظر و پایایی آن از طریق مطالعه پیشاهنگ خارج از نمونه آماری تأیید شد. برای تجزیه و تحلیل داده ­ها از روش مدل­سازی معادلات ساختاری (SEM) استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج تحلیل عاملی تأییدی (CFA) روایی، پایایی و برازش متغیرهای نهفته پژوهش را تأیید کرد. نتایج مدل­سازی ساختاری نشان داد که، مؤلفه ­های تمایل به ریسک، نیاز به موفقیت و نیاز به استقلال مهم­ترین پیش ­بینی کننده ­های قصد کارآفرینی بودند. افزون بر این، 15 درصد از تغییرات واریانس نیت کارآفرینانه­ ی کارآفرینان کشاورزی مورد مطالعه از طریق مؤلفه ­های جهت­ گیری کارآفرینانه آن­ها تبیین می‌شود. تجزیه و تحلیل همبستگی نشان داد که، مولفه ­های استقلال، نیاز به موفقیت (توفیق ­طلبی) و ریسک­ پذیری کارآفرینان با نمرات قصد کارآفرینی در نمونه مورد مطالعه، رابطه مستقیم و مثبتی دارند. با این حال، مؤلفه‌های شناسایی فرصت و پیشگامی، تغییراتی را در نیات کارآفرینی آن‌ها پیش‌بینی نکردند.
نتیجه­ گیری: جهت ­گیری کارآفرینانه ­ی قوی بر بروز عملکرد کارآفرینانه اثر دارد به ­شکلی که به سطوح بالایی از رفتارهای خلاقانه، اثرگذار و خطرپذیر می­ انجامد. کارآفرینان با جهت­گیری کارآفرینی قوی افرادی هستند که این توانایی را دارند تا محیط نامطمئن را به نفع خودشان تغییر دهند. تأثیر مستقیم مؤلفه­ های مورد مطالعه بر قصد کارآفرینی نشان می‌دهد که جهت‌گیری کارآفرینانه با ارتقای بستر تسهیل‌کننده مناسب برای آشنایی با فرصت‌های کارآفرینی محقق می‌شود. در نهایت، نتیجه­ گیری در خصوص یافته­ ها به تعدادی پیشنهاد کاربردی در جهت تقویت نیت کارآفرینانه­ ی کارآفرینان کشاورزی برای کمک به مدیران و برنامه­ ریزان کشاورزی منجر شد.
 
متن کامل [PDF 1378 kb]   (350 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کارآفرینی در کشاورزی
دریافت: 1399/8/6 | پذیرش: 1399/10/29 | انتشار: 1400/5/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Entreneurship and Agriculture

Designed & Developed by : Yektaweb