بهار و تابستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


معاونت پزوهشی
چکیده:   (28 مشاهده)
 مقدمه و هدف: کسب وکارهای کوچک و متوسط رکن اصلی شرایط اقتصادی در جوامع محسوب می­شوند، زیرا موجب اشتغال، تولید، صادرات محصولات، کاهش فقر، افزایش و ارتقای توان و توسعه اقتصادی می­شوند. مطالعه پیش رو، به بررسی عوامل تأثیرگذار بر نگرش کارآفرینانه در نوآوری بنگاه­های کوچک و متوسط شهرستان ملایر پرداخته شده است.
مواد و روش­ها: این پژوهش کمی و  از لحاظ هدف  کاربردی و از نظر گردآوری داده­ها توصیفی- پیمایشی است. به منظور تحلیل داده­ها از نرم­افزار SPSS  برای تحلیل توصیفی و همبستگی و  از  نرم­افزار AMOS جهت تحلیل مسیر به ویژه برای اثرات غیر مستقیم استفاده شده است. جامعه آماری پژوهش، شامل 470 بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط در شهرستان ملایر بود که براساس فهرست شرکت‌ها، و روش نمونه‌گیری تصادفی، 211 بنگاه خدماتی تولیدی کوچک و متوسط به عنوان نمونه با استفاده از فرمول کوکران (1967) انتخاب شدند.
یافته­ها: یافته‌های مطالعه نشان داد که حمایت دولت، دسترسی به زیرساخت‌ها، آموزش کارآفرینی، نگرش کارآفرینانه و رهبری صاحبان      کسب­وکارها به طور قابل ‌توجهی بر نوآوری بنگاه­های کوچک و متوسط خدماتی و تولیدی تأثیرگذار است. آموزش کارآفرینی و رهبری مدیران کسب­وکارها به طور مستقیم و غیر مستقیم از طریق متغیر میانجی نگرش کارآفرینی بر نوآوری در بنگاه­های کوچک و متوسط خدماتی و تولیدی تأثیر می­گذارد.

نتیجه­گیری: نتایج این مطالعه گویای این است که حمایت دولت، دسترسی به زیرساخت‌ها، رهبری صاحبان کسب­وکارها، آموزش کارآفرینی و نگرش کارآفرینانه بر نوآوری بنگاه­های خدماتی و تولیدی کوچک و متوسط تأثیر گذاشت. نگرش کارآفرینانه صاحبان کسب­وکارها، نقش میانجی بین رهبری صاحبان کسب­وکارها و آموزش کارآفرینی در جهت نوآوری بنگاه­های کوچک و متوسط دارد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کارآفرینی در کشاورزی
دریافت: 1401/4/12 | پذیرش: 1401/10/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Entreneurship and Agriculture

Designed & Developed by : Yektaweb