بهار و تابستان                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
چکیده:   (390 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: عملکرد شرکت­ های هر صنعت، تحت تاثیر رفتار آن­ها قرار دارد که به نوبه خود تا حد زیادی مشروط به ساختار بخشی که شرکت ­ها در آن فعالیت دارند، می­ باشد. هدف این مطالعه اندازه­ گیری اثر اشتغال بر عملکرد مالی شرکت­ های قند و شکر و شناسایی پاردایم ساختار- رفتار و عملکرد است.
مواد و روش­ ها:  اطلاعات هشت شرکت تولیدکننده قند و شکر که سهام آنها در بورس خرید و فروش می­ شود، طی چهار سال 1397-1400 جمع­ آوری گردید. با توجه به داده ­های قابل دسترس، از متغیرهای شاخص هرفیندال، هزینه تحقیق و توسعه و سود ناخالص به ترتیب برای سنجش مولفه ­های ساختار، رفتار و عملکرد استفاده شد. دستگاه معادلات همزمان پانل برای برآورد اثرات این سه مولفه تصریح و پارامترهای آن با کمک برآوردگر حداقل مربعات سه ­مرحله­ ای برآورد شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد حدود 1100 کارگر در بخش تولید این واحدها فعال هستند. در بین صنایع مختلف، این صنعت نسبتا کاربر محسوب می­شود. بطور میانگین سهم دولت در تامین سرمایه حدود 40 درصد بوده است. گرچه این معیار مناسبی برای نقش مدیریت بخش خصوصی نیست زیرا به تناوب، دولت برای این واحدها تکلیف می­کند. نتایج تخمین دستگاه معادلات همزمان نشان داد به جز اثر ساختار بر عملکرد، تمام روابط دو گانه بین مولفه­ ها معنی­دار شده است. عدم تاثیر ساختار بازار بر عملکرد مالی شرکت ­ها، می ­تواند به دلیل مداخلات دولت در تعیین قیمت و سایر تکالیفی که بدون توجه به ساختار رقابتی یا انحصاری شرکت ها، منافع آنان را تحت تاثیر قرار می­ گیرد، باشد.
نتیجه­ گیری: یکی از نتایج مطالعه مربوط به عدم تاثیر نیروی کار بر عملکرد از نظر آماری می ­باشد. گرچه نیروی کار در این صنعت وارد ناحیه سه و رابطه معکوس با تولید نشده است؛ اما اثر آن بر عملکرد معنی­ دار نگردید. با اندازه­ گیری کشش متوسط، اثرات بین سه مولفه ساختار، رفتار و عملکرد جهت تشخیص شدت آنها مشخص گردید که بر این اساس، نظریه ساختارگرایان با شرایط بازار قند و شکر ایران نزدیک ­تر است. با توجه به نتایج حاصله، برای موفقیت شرکت­ ها در صنعت قند و شکر، لازم است مداخلات دولت کاهش یابد تا مکانیزم بازار بتواند فعال شود. با توجه به نتایج تحقیق می­توان انتظار داشت کاهش مداخلات دولت در بلندمدت بر رفتار و عملکرد شرکت­ ها تاثیر مثبت بگذارد.


 
متن کامل [PDF 1231 kb]   (68 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اقتصاد کشاورزی
دریافت: 1402/5/3 | پذیرش: 1402/6/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Entreneurship and Agriculture

Designed & Developed by : Yektaweb