دوره 8، شماره 16 - ( پاییز و زمستان 1400 )                   جلد 8 شماره 16 صفحات 96-86 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosrowjerdi M, Sharifzadeh M. Analyzing the Effect of Entrepreneurial Orientation Components on Agricultural Entrepreneurship Intention in Rural Areas of Marvdasht. jea. 2021; 8 (16) :86-96
URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-289-fa.html
خسروجردی مدینه، شریف زاده مریم. واکاوی تأثیر مؤلفه های جهت گیری کارآفرینانه بر نیت کارآفرینی کشاورزی در مناطق روستایی شهرستان مرودشت. راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی. 1400; 8 (16) :96-86

URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-289-fa.html


گروه مدیریت توسعه روستایی، دانشگاه یاسوج، ایران
چکیده:   (267 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه: نیت کارآفرینی به عنوان نقطه­ ی آغازین و پیش شرط فعالیت­ های کارآفرینانه تلقی می­ شود. استنباط می ­شود که نیات کارآفرینانه متأثر از جهت­ گیری کارآفرینانه افراد است. مقصود از جهت­ گیری کارآفرینانه میزان گرایش افراد به فرصت­ های کسب و کار، پیشگامی و ریسک ­پذیری، توفیق طلبی و استقلال طلبی است. از آنجا که آگاهی از نیت کارآفرینی افراد و شناخت عوامل اثرگذار بر آن در توسعه کارآفرینی بالاخص در مناطق روستایی نقش بسزایی دارد، لذا پژوهش حاضر به منظور بررسی تأثیر مؤلفه­ های جهت­ گیری کارآفرینانه بر نیت کارآفرینی کشاورزی در مناطق روستایی انجام شده است.
مواد و روش ­ها: این پژوهش به روش پیمایش انجام شده و جامعه آماری پژوهش، 150 نفر از کارآفرینان بخش کشاورزی شهرستان مرودشت بود. ابزار جمع­آوری داده ­ها پرسشنامه­ای بود که روایی صوری آن از طریق نظرسنجی از اساتید صاحب نظر و پایایی آن از طریق مطالعه پیشاهنگ خارج از نمونه آماری تأیید شد. برای تجزیه و تحلیل داده­ ها از روش مدل­سازی معادلات ساختاری (SEM) استفاده شد.
یافته ­ها: نتایج تحلیل عاملی تاییدی (CFA) روایی، پایایی و برازش متغیرهای نهفته پژوهش را تأیید کرد. نتایج مدل­سازی ساختاری نشان داد که مؤلفه­های تمایل به ریسک، نیاز به موفقیت و نیاز به استقلال مهم­ترین پیش­بینی کننده­های قصد کارآفرینی بودند. افزون بر این، 15 درصد از تغییرات واریانس نیت کارآفرینانه­ی کارآفرینان کشاورزی مورد مطالعه از طریق مؤلفه ­های جهت­گیری کارآفرینانه آن­ها تبیین می‌شود. تجزیه و تحلیل همبستگی نشان داد که مولفه­ های استقلال، نیاز به موفقیت (توفیق­ طلبی) و ریسک ­پذیری کارآفرینان با نمرات قصد کارآفرینی در نمونه مورد مطالعه رابطه مستقیم و مثبتی دارند. با این حال، مولفه‌های شناسایی فرصت و پیشگامی، تغییراتی را در نیات کارآفرینی آن‌ها پیش‌بینی نکردند.
نتیجه­ گیری: جهت­ گیری کارآفرینانه­ی قوی بر بروز عملکرد کارآفرینانه اثر دارد به شکلی که به سطوح بالایی از رفتارهای خلاقانه، اثرگذار و خطرپذیر می­ انجامد. کارآفرینان با جهت­گیری کارآفرینی قوی افرادی هستند که این توانایی را دارند تا محیط نامطمئن را به نفع خودشان تغییر دهند. تأثیر مستقیم مؤلفه­ های مورد مطالعه بر قصد کارآفرینی نشان می‌دهد که جهت‌گیری کارآفرینانه با ارتقای بستر تسهیل‌کننده مناسب برای آشنایی با فرصت‌های کارآفرینی محقق می‌شود. در نهایت نتیجه ­گیری در خصوص یافته­ها به تعدادی پیشنهاد کاربردی در جهت تقویت نیت کارآفرینانه­ی کارآفرینان کشاورزی برای کمک به مدیران و برنامه ­ریزان کشاورزی منجر شد.
 
متن کامل [PDF 858 kb]   (72 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کارآفرینی در کشاورزی
دریافت: 1400/9/8 | پذیرش: 1400/10/28 | انتشار: 1400/12/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Entreneurship and Agriculture

Designed & Developed by : Yektaweb