دوره 9، شماره 17 - ( بهار و تابستان 1401 )                   جلد 9 شماره 17 صفحات 124-116 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Eshghi F, Mojaverian S M, Mardanshahi M M. Feasibility of Price Insurance of Agricultural Products in Business Stability (Case Study: Sari Farmers). jea. 2022; 9 (17) :116-124
URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-308-fa.html
عشقی فواد، مجاوریان سید مجتبی، مردانشاهی محمد مهدی. امکان سنجی بیمه ی قیمتی محصولات کشاورزی در پایداری کسب وکار (مطالعه موردی: کشاورزان شهرستان ساری). راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی. 1401; 9 (17) :124-116

URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-308-fa.html


گروه اقتصاد کشاورزی، دانشکده مهندسی زراعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ساری، ایران
چکیده:   (104 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: کشاورزی فعالیتی توأم با مخاطرات گوناگون از جمله مخاطرات تولیدی، تجاری و مالی است. ناپایداری قیمت محصولات کشاورزی به عنوان یک معضل اساسی، همواره موجب نگرانی تولیدکنندگان در ایجاد، پایداری و توسعه کسب و کارهای کشاورزی و از سوی دیگر، عدم اطمینان مصرف­ کنندگان نسبت به بازار بوده است. بیمه‌ی قیمت با پوشش ریسک قیمت که مهم­ترین علامت بازار و مهم­ترین عامل در تصمیمات تولید و فروش است، راهکاری مناسب برای کاهش نوسانات قیمت محصول در بازار است. هدف این مطالعه، امکان­ سنجی بیمه­ ی قیمتی برای پوشش ریسک قیمتی کشاورزان شهرستان ساری است که باعث کاهش ریسک قیمت محصولات کشاورزی و پایداری کسب و کارها می­ گردد.
مواد و روش­ ها: در این مطالعه با بکارگیری داد­ه ­های میدانی و مصاحبه با کشاورزان، ویژگی­های موثر بر پذیرش بیمه قیمتی از قبیل انعطاف­ پذیری بیمه‌ی قیمتی برای محصولات مختلف و ارقام آن، قابلیت به روز حق بیمه بر اساس قیمت روز بازار و محاسبه حق بیمه منصفانه بر اساس شاخص مورد اجماع بیمه­ گر و بیمه­ گزار بررسی گردید. بدین منظور از ضریب همبستگی اسپیرمن و معادلات ساختاری برای کشاورزان شهرستان ساری استفاده شد.
یافته­ ها: نتایج به­ دست آمده، نشان داد میان بیمه‌ی قیمتی و متغیرهای انعطاف ­پذیری بیمه قیمتی برای محصولات و محصولات مختلف، قابلیت به روز حق بیمه بر اساس قیمت روز بازار و محاسبه حق بیمه منصفانه بر اساس شاخص مورد اجماع بیمه ­گر و بیمه ­گزار همبستگی مثبت وجود دارد. همچنین، همبستگی میان بیمه‌ی قیمتی و قابلیت به روز حق بیمه بر اساس قیمت روز بازار از سایر عوامل مؤثر بیشتر است.
نتیجه ­گیری: با توجه به نتایج بدست آمده، انعطاف پذیری بیمه‌ی قیمتی بر پذیرش بیمه‌ی قیمتی برای محصولات مختلف و ارقام آن از سوی کشاورزان، قابلیت به روز بیمه‌ی قیمتی بر پذیرش بیمه‌ی قیمتی از سوی کشاورزان و بیمه‌ی قیمتی بر حق بیمه‌ی منصفانه بر اساس شاخص مورد اجماع بیمه­ گر و بیمه­ گزار بیمه‌ی قیمتی بر پذیرش بیمه‌ی قیمتی از سوی کشاورزان تأثیر دارد. بنابراین فرضیه ­های پژوهش تأیید می­ شود.
متن کامل [PDF 1330 kb]   (22 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کارآفرینی در کشاورزی
دریافت: 1400/12/5 | پذیرش: 1401/3/7 | انتشار: 1401/5/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Entreneurship and Agriculture

Designed & Developed by : Yektaweb