دوره 9، شماره 17 - ( بهار و تابستان 1401 )                   جلد 9 شماره 17 صفحات 72-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

soukhtanlou A, Rastegar A, sanaeepour H, Gorji M. Design a Model of Technological Entrepreneurship Ecosystem in Conversion Industries of Golestan Province. jea. 2022; 9 (17) :59-72
URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-292-fa.html
سوختانلو علی، رستگار عبدالغنی، ثنائی پور هادی، گرجی محمد باقر. طراحی مدل اکوسیستم کارآفرینی فناورانه در صنایع تبدیلی استان گلستان. راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی. 1401; 9 (17) :72-59

URL: http://jea.sanru.ac.ir/article-1-292-fa.html


گروه مدیریت، دانشکده علوم انسانی آزادشهر، دانشگاه گنبد کاووس، گنبد کاووس، ایران
چکیده:   (160 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: استان گلستان به لحاظ جغرافیای کارآفرینی، از مزیت­ها و ظرفیت­های قابل ­ملاحظه­ ای برای تولید محصولات کشاورزی برخوردار است که فرصت­های متعددی برای کارآفرینی در صنایع تبدیلی کشاورزی ایجاد کرده است. توسعه صنایع تبدیلی، نیازمند توجه به اکوسیستم کارآفرینی فناورانه است و هدف از انجام این پژوهش، طراحی مدل اکوسیستم کارآفرینی فناورانه در صنایع تبدیلی استان گلستان است.
مواد و روش‌ها: این تحقیق با استفاده از روش آمیخته اکتشافی طی دو گام کیفی و کمّی انجام شد. در گام کیفی تحقیق از مطالعات کتابخانه ­ای، جستجوهای اینترنتی و مصاحبه با 15 نفر از خبرگان حوزۀ کارآفرینی فناورانه و افرادی که تجربه کارآفرینی در این حوزه را داشتند، شاخص­های مدل اکوسیستم کارآفرینی فناورانه در صنایع تبدیلی مشتمل بر 66 شاخص شناسایی شد. این بخش با استفاده از روش تحلیل محتوا انجام شد. سپس با استفاده از از روش دلفی فازی در سه راند، شاخص‌ها توسط خبرگان حوزه کارآفرینی فناورانه در صنایع تبدیلی استان گلستان مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت، 48 شاخص برای مدل تعیین شد. طراحی مدل با استفاده از روش مدل­سازی ساختاری-تفسیری در نرم افزار میک مک انجام شده است.
یافته‌ها: محاسبات مدل­سازی ساختاری-تفسیری نشان می­دهد متغیر عملکرد کارآفرینی فناورانه در صنایع تبدیلی در سطح اول، بازار و تقاضای فناوری سطح دوم، فرصت­های کارآفرینانه در صنایع تبدیلی در سطح سوم، شبکه‌سازی فناوری و توسعه سرمایه­ های انسانی در سطح چهارم، تحقیق و توسعه و شایستگی‌های کارآفرینانه در سطح پنجم، فرهنگ کارآفرینی در سطح ششم، حمایت‌های مالی و قانونی و زیرساخت‌های کارآفرینی در سطح هفتم و در نهایت نظام سیاست‌گذاری در سطح هشتم قرار دارد که زیربنایی‌ترین عنصر مدل است و بیشترین تأثیر را در ظرفیت ­سازی اکوسیستم کارآفرینی فناورانه در صنایع تبدیلی دارد. همچنین با تحلیل نمودار قدرت نفوذ-وابستگی؛ متغیرهای مستقل (نظام سیاست‌گذاری، زیرساخت‌های کارآفرینی، فرهنگ کارآفرینی و حمایت‌های مالی و قانونی)، وابسته (عملکرد کارآفرینی فناورانه، بازار و تقاضای فناوری و فرصت‌های کارآفرینانه) و میانجی (شبکه‌سازی فناوری، توسعه سرمایه‌های انسانی، تحقیق ­وتوسعه و شایستگی­ های کارآفرینانه) شناسایی شدند.
نتیجه‌گیری: از آنجا که هر اکوسیستم کارآفرینی از ابعاد، ویژگی­ها و مختصات منحصر به فردی برخوردار است، لذا برای برنامه ­ریزی جهت بهبود وضعیت صنایع تبدیلی استان گلستان، نیاز به دانستن شاخص­های اکوسیستم کارآفرینی فناورانه در این صنعت است که در این تحقیق به آنها دست یازیده شده است. همچنین در انتهای تحقیق؛ پیشنهادهای کاربردی جهت ارتقاء وضعیت اکوسیستم کارآفرینی فناورانه در صنایع تبدیلی استان گلستان ارائه شده که از جمله مهمترین آنها می­توان به ارائه حمایت­های مالی و قانونی از کارآفرینان فناور در صنایع تبدیلی، بهبود وضعیت زیرساخت­های مورد نیاز، ارتقاء فرهنگ کارآفرینانه با استفاده از الگوسازی از کارآفرینان موفق، تقویت هنجارهای اجتماعی حامی کارآفرینی و استفاده از رسانه­ ها برای توسعه و ترویج این حوزه اشاره کرد.
متن کامل [PDF 1798 kb]   (61 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/9/24 | پذیرش: 1400/12/7 | انتشار: 1401/5/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به راهبردهای کارآفرینی در کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Entreneurship and Agriculture

Designed & Developed by : Yektaweb